Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wydatki związane z wynajmem samochodu zastępczego
Spółka używała samochodu osobowego w celach prywatnych i zawodowych. Gdy pojazd uległ uszkodzeniu (wina drugiej strony), a naprawienie miało zająć kilka dni, zdecydowano się na skorzystanie z opcji wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Ubezpieczyciel uznał potrzebę wypożyczenia samochodu, ale nie zwrócił całych kosztów, a tylko kwotę netto wynajmu plus 50% VAT. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych to zdarzenie?
Jak rozliczyć w podatku dochodowym i VAT wydatki na wynajem samochodu zastępczego i jego opłaty eksploatacyjne (paliwo, płyn do spryskiwaczy itd.)? Czy obowiązują tu ograniczenia?
W przypadku wynajmu osobowego samochodu zastępczego podatnik ma możliwość pełnego zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o ile wartość tego samochodu, przyjęta dla celów ubezpieczenia, nie przekracza 150 000 zł. W sytuacji gdy wartość ta przekracza wspomniany limit, podatnik może zaliczyć jedynie proporcjonalną część wydatków na najem samochodu zastępczego, odpowiadającą udziałowi 150 000 zł w ogólnej kwocie stanowiącej wartość pojazdu. Wydatki eksploatacyjne (takie jak paliwo, myjnia, płyny, opłaty za parking) będą w całości stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zastępczego dla celów VAT. W przypadku braku takiej ewidencji podatnik może zaliczyć do kosztów jedynie 75%. W zakresie, w jakim samochód osobowy wykorzystywany będzie do czynności opodatkowanych VAT, od kosztów z nim związanych, udokumentowanych fakturami VAT, można odliczyć co do zasady 50% VAT naliczonego. Szczegóły wraz z ewidencją – w uzasadnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty