Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2011, sygn. IPPB1/415-738/11-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-738/11-2/EC
Czy w części w jakiej majątek podlegający podziałowi na skutek likwidacji spółki komandytowej stanowić będzie środki pieniężne, po stronie wspólnika będącego osobą fizyczną wartość otrzymanych środków pieniężnych, pozostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.08.2011 r. (data wpływu 16.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej/spółek komandytowych. Wspólnicy uczestniczą w zysku spółki wedle proporcji ustalonych w umowie spółki korzystając z prawa zapisanego w art. 123 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Przepis ten stanowi, że komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Ustawodawca wskazując na zasadę (komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki) jednocześnie ukonstytuował odstępstwo od niej, zezwalając na ukształtowanie zasad udziału w zyskach spółki komandytowej w sposób ustalony przez wspólników i zapisany w umowie spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty