Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2011, sygn. IBPBII/2/415-753/11/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-753/11/ŁCz
zbycie udziału w nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu poprzez w drodze zastosowania normy z art. 453 Kodeksu cywilnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 29 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni z dniem 11 sierpnia 2001r. zawarła związek małżeński. W dniu 29 października 2002r. małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową, w drodze aktu notarialnego, na mocy której ustanowili rozdzielność majątkową. W dniu 07 grudnia 2007r. wnioskodawczyni, na mocy umowy darowizny, nabyła od swoich rodziców do majątku odrębnego własność nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Wnioskodawczyni w dniu 03 stycznia 2008r. zawarła z mężem umowę użyczenia, na mocy której oddała biorącemu w użyczenie do używania ww. nieruchomość. Małżonek na użyczonej nieruchomości dokonał robót budowlanych związanych z rozbudową opisanego powyżej budynku mieszkalnego i w związku z tym poniósł nakłady w wysokości szacunkowej odpowiadającej połowie wartości nieruchomości. Następnie w dniu 08 września 2010r. małżonkowie w formie aktu notarialnego rozwiązali umowę majątkową małżeńską, na mocy czego przywrócono w ich małżeństwie wspólność ustawową. Obecnie małżonkowie pragną zawrzeć umowę, która regulowałaby dotychczasowe zobowiązania stron podjęte w okresie rozdzielności majątkowej. Pragną rozwiązać umowę użyczenia wnioskodawczyni uzna roszczenie męża o zwrot poniesionych nakładów związanych z rozbudową budynku mieszkalnego, a równocześnie, w zamian za zwolnienie się z obowiązku zwrotu małżonkowi kosztów poniesionych przez niego nakładów, wnioskodawczyni przeniesie na rzecz męża własność udziału ½ w nieruchomości. Małżonek zaś oświadczy, że powyższe przeniesienie wymienionego udziału w nieruchomości, jako spełnienie świadczenia w miejsce wypełnienia przez małżonkę zobowiązania o zwrot nakładów, skutkować będzie wygaśnięciem zobowiązania w trybie art. 453 Kodeksu cywilnego (tj. datio in solutum).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty