Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2011, sygn. ILPB1/415-92/11-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-92/11-2/AG
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych oraz furgonetek (PKD 77.11.Z). Rodzaj prowadzonej ewidencji dla celów podatkowych to księga przychodów rozchodów. Dochody z działalności opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy PIT.
Wnioskodawca ma zamiar zakupić w 2011 roku kilka samochodów osobowych, mogą się w tej grupie znaleźć także samochody o wartości netto przekraczającej równowartość 20.000 EUR, wyrażonej w złotych polskich. Samochody te będą wykorzystywane w działalności jako składniki majątku wynajmowane i wydzierżawiane na podstawie umów zawartych na okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Przychody z najmu będą dokumentowane fakturami VAT, i ujmowane będą w prowadzonych ewidencjach. Wnioskodawca planuje sprzedaż zakupionych pojazdów przed upływem roku od daty ich nabycia. W związku z tym nie uzna zakupionych pojazdów za środki trwałe i wartość netto zakupionych pojazdów zaewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie pozostałe wydatki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty