Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2011, sygn. ITPB2/415-933/10/GR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-933/10/GR
Opodatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia (ulga meldunkowa).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2010 r. (data wpływu 12 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 3 września 2007 r. Wnioskodawczyni w drodze umowy sprzedaży, nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Od tego czasu jest zameldowana w tym mieszkaniu. Z kolei w dniu 1 października 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę dożywocia. Przedmiotem tej umowy jest ww. lokal mieszkalny. Wnioskodawczyni zobowiązała się do przeniesienia na Centralny Fundusz Hipoteczny prawa własności lokalu mieszkalnego wraz z odpowiadającym mu udziałem w częściach wspólnych budynku oraz użytkowaniu wieczystym lub własności gruntu w zamian za dożywotnie świadczenie pieniężne (rentę), służebność osobistą mieszkania oraz koszty pochówku, których zasady wypłaty oraz wysokość zostały określone w akcie notarialnym. Przyrzeczona umowa dożywocia ma zostać zawarta pod warunkiem dokonania przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność tego lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty