Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2009, sygn. IPPP2/443-1805/08-4/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1805/08-4/KK
VAT w zakresie dokonywania sprzedaży na terytorium kraju, jak również zaprzestania rozliczania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowcyh nabyć towarów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 05 grudnia 2008r. (data wpływu 09 grudnia 2008r.) uzupełniony pismem z dnia 15 stycznia 2009r. (data wpływu 19 stycznia 2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- podatnika podatku od towarów i usług (dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca) jest prawidłowe
- rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest nieprawidłowe
- obowiązku rejestracji dla celów podatku od towarów i usług w Polsce jest nieprawidłowe
- rozliczania pod dokonaniu rejestracji sprzedaży krajowej jako opodatkowaną przez nabywcę jest prawidłowe
- możliwości wyrejestrowania i zaprzestania rozliczania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sprzedaży krajowej jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 09 grudnia 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w przedstawionym poniżej opisie zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest Spółką z siedzibą w Szwecji, podatnikiem VAT zarejestrowanym w Szwecji. W ramach wykonywanych czynności wnioskodawca dostarcza do magazynu znajdującego się w Polsce towary. Najemcą magazynu jest podmiot, który obsługuje sprzedaż towarów Spółki w Polsce. Podmiot ten świadczy kompleksową usługę w zakresie obsługi sprzedaży, w ramach której przechowuje powierzone przez wnioskodawcę towary i wydaje je nabywcom - w większości są to szpitale lub laboratoria, które nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, klientami mogą być również zarejestrowani podatnicy VAT. Towary te są przez Spółkę wytwarzane lub nabywane w Szwecji. Magazyn używany jest zatem do wydawania towarów nabywcom. Magazyn jest używany także do składowania części niezbędnych do wykonywania napraw gwarancyjnych. Naprawy gwarancyjne wykonywane są przez polskie podmioty, działające na zlecenie Spółki. Spółka nie zatrudnia w Polsce pracowników, nie posiada wyposażenia technicznego, a magazyn służy wyłącznie do wydawania towarów nabywcom oraz do składowania części zamiennych niezbędnych do wykonywania napraw gwarancyjnych. Wartość brutto sprzedaży towarów przez Spółkę w Polsce przekroczy kwotę 160.000 złotych rocznie - nie będzie zatem sprzedażą wysyłkową na terytorium kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty