Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 1997 r., sygn. I PKN 77/97
Odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z zawartą umową o pracę może stanowić przyczynę jej wypowiedzenia.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Ryszarda P. przeciwko Zespołowi Opieki Zdrowotnej w N. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 5 grudnia 1996 r. (...) uchylił zaskarżony wyrok i oddalił rewizję powoda od wyroku Sądu Rejonowego Sądu Pracy w Brodnicy z dnia 17 maja 1996 r. (...) oraz zasądził od powoda na rzecz pozwanego kwotę 100 zł tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pozwany Zespół Opieki Zdrowotnej w N. wniósł kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 5 grudnia 1996 r. (...), którym sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego Sądu Pracy w Brodnicy z dnia 17 maja 1996 r. (...), przywracając do pracy na poprzednich warunkach u pozwanego Ryszarda P. oraz zasądzając na jego rzecz wynagrodzenie tytułem pozostawania bez pracy. W kasacji postawiony został zarzut naruszenia art. 32 kp (przez odmowę pozwanemu prawa rozwiązania z powodem umowy o pracę), art. 45 § 1 kp (przez uznanie, że wypowiedzenie powodowi umowy o pracę było nieuzasadnione, pomimo że na ocenę taką nie pozwalał zebrany w sprawie materiał dowodowy) oraz art. 45 § 2 kp (przez uwzględnienie żądania powoda przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach z pominięciem tego, że przywrócenie takie jest niemożliwe, bowiem stanowisko zajmowane przez powoda przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę zostało zlikwidowane).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty