Artykuł aktualny do 2023-12-31

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – październik 2023 r.

Kalendarium wydarzeń październik 2023 r.

1 października 2023 r.

Zlecenie pracy zdalnej po 30 września 2023 r.

Praca zdalna zlecona jednostronnie przez pracodawcę z powodu stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 mogła być wykonywana przez pracowników maksymalnie do 30 września 2023 r. Po tym terminie praca zdalna może być wykonywana wyłącznie na podstawie porozumienia zawartego z pracownikiem.

Ważne

Od 1 października 2023 r. pracodawcy powinni powierzać pracę zdalną swoim pracownikom na podstawie zawartych z nimi porozumień w tym zakresie (art. 6720 § 5 Kodeksu pracy). Z inicjatywą zawarcia takiego porozumienia może wystąpić pracodawca albo pracownik, składając wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 6719 § 2 Kodeksu pracy).

7 października 2023 r.

Mija termin zatrudniania pracowników na telepracę

Tylko do 7 października 2023 r. można wykonywać pracę w formie telepracy. Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni zakończyć wszystkie formalności związane z uchyleniem regulacji wewnątrzzakładowych związanych z telepracą, a także doprowadzić do zmiany warunków zatrudnienia telepracowników na nowe. 

Pracodawca może zamienić wykonywanie telepracy na:

  • pracę w trybie zdalnym w pełnym wymiarze,
  • pracę hybrydową, która będzie łączyła dni pracy w trybie zdalnym z dniami pracy w trybie tradycyjnym stacjonarnym,
  • pracę w formie tradycyjnej stacjonarnej w pełnym wymiarze z możliwością skorzystania z 24 dni w roku kalendarzowym w trybie tzw. pracy zdalnej okazjonalnej.
Ważne

Klienci biur rachunkowych zatrudniający pracowników w formie telepracy powinni dokonać zmian w warunkach zatrudnienia tych pracowników. Ostateczny termin przedstawienia pracownikom warunków zmieniających to 7 października 2023 r. Ustawodawca nie zdecydował się na automatyczne przejście z jednej na drugą formę zatrudnienia. Wymaga ona uzgodnienia z pracownikiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne