Artykuł aktualny na dzień 21-01-2025
09.12.2024 Ubezpieczenia

Zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego – w jakich okolicznościach go przeliczyć

Ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem (m.in. macierzyński, rodzicielski) przysługuje zasiłek macierzyński. Mogą oni zawnioskować o zasiłek i wybrać jego wysokość w zależności od wykorzystywanego urlopu (100% w czasie urlopu macierzyńskiego i 70% w czasie urlopu rodzicielskiego). Mogą również wykorzystać zasiłek w stałej wysokości (81,5% podstawy wymiaru) w przypadku złożenia tzw. długiego wniosku (na pełne wymiary obu urlopów). Są jednak okoliczności, w których płatnik zasiłku (pracodawca lub ZUS) może przeliczyć zasiłek macierzyński i wyrównać jego wypłatę z 81,5% podstawy wymiaru na 100% albo potrącić nadpłaconą kwotę, gdy uprawniony miał wypłacany zasiłek w wysokości 100% podstawy, a deklaruje 81,5%. Przeliczenie zasiłku zazwyczaj następuje na wniosek ubezpieczonego.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na zasadach ogólnych, określonych dla zasiłku chorobowego. Zatem stosuje się także ogólne przepisy dotyczące jej ewentualnego korygowania, w przypadku gdy występują okoliczności wskazujące na konieczność przeliczenia zasiłku. Natomiast wysokość zasiłku macierzyńskiego różni się od wysokości zasiłku chorobowego i jest uzależniona od rodzaju urlopu wykorzystywanego po porodzie, przy czym w niektórych przypadkach (np. w razie rezygnacji z pełnego urlopu rodzicielskiego w 1 roku życia dziecka) wysokość określona na początku może ulec zmianie. 

1. Trzy wysokości zasiłku macierzyńskiego

Ustawa zasiłkowa wymienia trzy różne wysokości zasiłku macierzyńskiego, które przysługują w zależności od rodzaju urlopu, o który występuje osoba ubezpieczona, a ponadto od okresów korzystania z tych urlopów. Zasiłek w wysokości:

  • 100% podstawy wymiaru przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, z którego ubezpieczona korzysta bezpośrednio po porodzie, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego po przyjęciu dziecka na wychowanie i urlopu ojcowskiego, a także uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne