15.02.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1287/22

Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S.A. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 1014/21 w sprawie ze skargi D. S.A. w D. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia 17 czerwca 2021 r. nr NS-HP.2332.2.20.2021 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.

Decyzją z 23 marca 2021 r. nr NS/HP/4432.20/2020 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D.stwierdził u H.O. chorobę zawodową tj. przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej, wymienionej w poz. 19.5 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (aktualny t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1836 - dalej jako rozporządzenie). Rozpoznanie choroby nastąpiło na podstawie oceny narażenia zawodowego i orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach - Poradni Chorób Zawodowych w Sosnowcu nr 57/2021 z 18 lutego 2021 r.

II.

Po rozpatrzeniu odwołania D. S.A. w D. (dalej jako Skarżąca, Spółka, Pracodawca), Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z 17 czerwca 2021 r. nr NS-HP.2332.2.20.2021 utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

Wskazał, że pracownica byłą zatrudniona w latach 1977-1979 w Fabryce [...] w S. na stanowisku frezera oraz w latach 1979-2019 w Spółce na stanowisku tokarza, wiertacza, tłoczarza w metalu oraz montera obwodów magnetycznych.

Podczas pracy wykonywała czynności obciążające kończyny górne. Zgodnie z kartą oceny narażenia zawodowego sporządzoną 14 lipca 2020 r. podczas zatrudnienia w Spółce do 2007 r. wykonywała prace polegające na ręcznym umieszczaniu krążka lub krążków (kilka sztuk jednorazowo) na wstępnym magazynie, po zakończeniu prac, najczęściej na koniec zmiany należało zdjąć blachy i ułożyć na palecie. Waga krążków to około 1-1,5 kg. W latach 2007-2012 załadunek blach na magazyn wstępny (maszyna wycinająca blachy obrysowe) odbywał się automatycznie. Pracownik dokonywał ściągnięcia wyciętych blach i ułożenia ich na palecie. Po roku 2012 praca polegała na ręcznym włożeniu krążka blachy do żłobkarki (maszyna wycinająca odpowiednie otwory) NN20 a następnie po jej wycięciu, wyjęcie i ułożenie na trzpień lub paletę. Sporadycznie wycięty element blachy należało odwrócić o 180° ("do góry nogami") średnica krążka to 440 mm, waga ok 0,5 kg. W ciągu jednej zmiany roboczej pracownik był w stanie obrobić od 500-1000 sztuk blachy. Waga jednego krążka przed wycięciem to ok 0,5-1,5 kg. W przypadku cięższych krążków (1,5-3 kg) praca wykonywana była w dwie osoby. Ilość przerobionej blachy to do 400 sztuk na zmianę.

Pracownica była badana na podstawie rozporządzenia w Sosnowcu, gdzie lekarze specjaliści rozpoznali chorobę zawodową. Z orzeczenia lekarskiego wynika, że pracownica była leczona w Poradni Ortopedycznej. W ENeG z 7 listopada 2018 r. stwierdzono cechy "obustronnego zespołu rowka nerwu łokciowego z przewagą uszkodzenia po stronie prawej". W marcu 2019 r. wykonano zabieg dekompresji nerwu łokciowego prawego na wysokości rowka. W dostarczonym badaniu USG stawu łokciowego prawego z 20 marca 2018 r. opisywano m.in. "nadkłykieć boczny zarys zniekształcony, cechy entezopatii, widoczny długi osteofit na powierzchni bocznej; aktywne rozlaminowanie blaszki kostnej, przyczepy prostowników z obrzękiem, pogrubione; nadkłykieć przyśrodkowy zarys zniekształcony, cechy entezopatii, przyczepy zginaczy ze zwłóknieniami", natomiast w badaniu USG przedramienia lewego z 3 stycznia 2019 r. "zniekształcona powierzchnia nadkłykcia bocznego, duże nadżerki wielokształtne, narastające zwapnienia i zwłóknienia i pogrubienia przyczepów ścięgien; niewielkie cechy enezopatii na zarysie nadkłykcia przyśrodkowego". Konsultujący pracownicę specjalista ortopeda stwierdził w badaniu fizykalnym m.in. bolesność palpacyjną w rzucie nadkłykcia bocznego prawej kości ramiennej oraz dodatni test Cozena łokcia prawego. Na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych stwierdził przewlekłe zapalenie obu nadkłykci kości ramiennej prawej i lewej. Biorąc pod uwagę ocenę narażenia zawodowego, dostępną dokumentację medyczną oraz konsultacje ortopedyczną z przeważającym prawdopodobieństwem wykazał związek przyczynowo-skutkowy między warunkami pracy a rozpoznaną chorobą. Lekarze PChZ WOMP w Katowicach uznali, że istnieją podstawy do rozpoznania u pracownicy przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego i bocznego obu kości ramiennych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne