13.11.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2460/18

Ochrona zdrowia

 

Dnia 13 listopada 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 11 kwietnia 2018 r. sygn. II SA/Ke 77/18 w sprawie ze skargi J.M. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2018 r. sygn. II SA/Ke 77/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (dalej: "WSA"), oddalił skargę J.M. (dalej: "Skarżący") na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: "PWIS") z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:

zaskarżoną decyzją PWIS, na podstawie art. 5 pkt 4a oraz art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, art. 235¹ i 235² ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm., dalej: "K.p."), § 1 ust. 1 i § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U z 2013 r., poz. 1367 ze zm., dalej: "Rozporządzenie"), utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach (dalej: "PPIS") z [...] września 2017 r. o braku podstaw do stwierdzenia u Skarżącego choroby zawodowej, tj. przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy - przewlekłego zapalenia okołostawowego barku, wymienionej w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych. PWIS wskazał, że Skarżący, pracując z przerwami w latach 1977 - 2010 w różnych zakładach i na różnych stanowiskach pracy (ślusarz narzędziowy, elektromechanik napraw pojazdów samochodowych, elektromonter napraw pojazdów samochodowych, kierowca i pracownik budowlany), wykonywał różnorodne czynności obciążające układ ruchu - stawy barkowe. Pracował też na stanowiskach, w ramach których nie wykonywał czynności obciążających układ ruchu. W dniu 25 sierpnia 2016 r. Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku (dalej: "WOMP") wydał orzeczenie lekarskie numer [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. W orzeczeniu szczegółowo opisano stwierdzone u Skarżącego schorzenia stwierdzając w podsumowaniu, że niemożliwym było rozpoznanie jednostki chorobowej wymienionej w pozycji 19.4 wykazu chorób zawodowych. Na skutek odwołania Skarżącego, postępowanie diagnostyczno-orzecznicze przeprowadził także Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (dalej: "Instytut"), który wydał w dniu 13 marca 2017 r. orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania u Skarżącego choroby zawodowej wskazanej w pozycji 19.4 wykazu. W związku z dodatkową dokumentacją lekarską złożoną przez Skarżącego, PPIS wystąpił do jednostek orzeczniczych o wyjaśnienia; obie jednostki podtrzymały dotychczasowe stanowiska orzecznicze. Wobec tego PWIS stwierdził w oparciu o przeprowadzone badania, że zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowym, to nie jest ta sama jednostka chorobowa co przewlekłe zapalenie stawu barkowego, a orzeczenia biegłych lekarzy jednoznacznie stwierdziły brak wystąpienia u Skarżącego klinicznych objawów choroby określonej w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne