11.04.2024 Ubezpieczenia

Oddalenie skargi kasacyjnej w sprawie choroby zawodowej - Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 1812/23

Stwierdzenie choroby zawodowej może opierać się na wysokim prawdopodobieństwie związku przyczynowego między warunkami pracy a chorobą, a organy administracyjne są związane opiniami specjalistów medycznych w zakresie stwierdzenia choroby zawodowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Sp. z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Sz 150/23 w sprawie ze skargi K. Sp. z o. o. w S. na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia 29 listopada 2022 r. nr NHP.906.1.5.2022 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, wyrokiem z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Sz 150/23, oddalił skargę A. Spółki z o.o. w S. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia [...] listopada 2022 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła Spółka, zaskarżając wyrok WSA w całości i wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Szczecinie oraz zasądzenie na rzecz skarżącej kosztów postępowania. Spółka oświadczyła, że zrzeka się rozprawy.

W skardze kasacyjnej zarzucono:

1) naruszenie przepisów postępowania, których uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy;

- art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (cytowana dalej jako: p.p.s.a.) w związku z art. 7, 77, 80 oraz 107 § 3 k.p.a. przejawiające się w błędnym przyjęciu przez Sąd I instancji, że organy administracji zgromadziły pełny materiał dowodowy pozwalający na obiektywną ocenę stanu zdrowia T. G. (dalej "Wnioskodawca", "uczestnik") oraz przyczyn wystąpienia u niego choroby, a także przejawiające się w błędnym przyjęciu przez Sąd I instancji, że zebrano i wszechstronnie rozpatrzono cały materiał dowodowy, pomimo że ustalenia organów bazowały jedynie na orzeczeniu lekarskim Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. N. w Ł., podczas gdy w toku przedmiotowego postępowania ustalono, że warunki pracy Wnioskodawcy nie wskazywały wprost na zawodową etiologię choroby, a u Wnioskodawcy występowały także inne pozazawodowe czynniki, które mogły wywołać chorobę zawodową;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne