Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2025 r., sygn. II GSK 2616/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) Protokolant asystent sędziego Maciej Pleban po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2025 r na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 lipca 2021 r. sygn. akt IV SA/Po 423/21 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia 15 lutego 2021 r. nr DN-HP.906.30.2018 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 lipca 2021 r., sygn. akt IV SA/Po 423/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę K.W. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia 15 lutego 2021 r. w przedmiocie choroby zawodowej.
Wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia 10 października 2018 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu ustalił brak podstaw do stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej, przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat.
W uzasadnieniu podano, że strona od 1 października 1993 r. pracowała na stanowisku nauczyciela akademickiego. W 2014 r. stwierdzono u niej występowanie dolegliwości w postaci chrypki, bezgłosu, uczucia przeszkody w gardle. Od dnia 1 maja 2016 r. pracuje na stanowisku kustosza w Bibliotece [...] w P. Po badaniach wykonanych przez jednostki orzecznicze pierwszego oraz drugiego stopnia rozpoznano objawy dysfonii hyperfunkcjonalnej, które są wynikiem przemijających zaburzeń czynnościowych głosu ujawniających się na podłożu takich czynników, jak nieprawidłowa emisja głosu, zmiany zapalne poinfekcyjne, czy nerwice. W obrębie narządu głosu nie stwierdzono zmian chorobowych typowych dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego. Orzeczenia lekarskie są spójne, wyczerpujące i kompletne. Rozpoznane zaburzenia nie figurują w wykazanie chorób zawodowych. Brak jest podstaw uzasadniających stanowisko, że spełnione zostały przesłanki do stwierdzenia choroby zawodowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
