26.06.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 1601/18

Przesłanka stwierdzenia z "wysokim prawdopodobieństwem" związku przyczynowego między rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy zwalania organy administracji z konieczności badania wszystkich możliwych pozazawodowych czynników, które mogą wywołać przedmiotowe schorzenie, tym bardziej, jeżeli warunki pracy wskazują na zawodową etiologię choroby (art. 2351 Kodeksu pracy).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Renata Detka Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2018 r. sygn. akt IV SA/Gl 544/17 w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. w [...] na decyzję [...]Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z dnia 10 stycznia 2018r., sygn. akt IV SA/Gl 544/17, oddalił skargę L. Sp. z o.o. w [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] stwierdził u J. N. chorobę zawodową: przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy: przewlekłe zapalenie okołostawowe barku lewego, wymienioną w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenia lekarskie Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] z dnia [...] października 2016 r. nr [...] oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...].

[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpoznaniu odwołania L. Sp. z o.o. w [...], decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. utrzymał powyższe rozstrzygnięcie organu I instancji w mocy. Organ odwoławczy wskazał, że J. N. podczas zatrudnienia w latach [...]-[...], [...]-nadal w L. na stanowiskach: szwaczki, krojczego, operatora linii automatycznej - pracowała w warunkach narażających ją na powstanie przewlekłego zapalenia okołostawowego obydwu barków. Podkreślił też, iż J. N. była badana w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...], gdzie lekarze orzecznicy nie znaleźli podstaw do rozpoznania choroby zawodowej (orzeczenie lekarskie z dnia [...] października 2016 r. nr [...]). J. N. po otrzymaniu powyższego orzeczenia, nie zgadzając się z kartą oceny narażenia zawodowego sporządzoną przez organ I instancji z dnia 6 września 2016 r., wniosła o ponowne przeprowadzenie badania. Organ I instancji przeprowadził uzupełniające dochodzenie epidemiologiczne, przesłuchał J.N. i w dniu 11 stycznia 2017 r. sporządził nową kartę oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem przedmiotowej choroby zawodowej, która stanowiła podstawę wydania orzeczenia lekarskiego przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] w dwustopniowym trybie diagnostyczno-orzeczniczym. Lekarze Instytutu w orzeczeniu lekarskim z dnia [...] stycznia 2017r. stwierdzili, że istnieją podstawy do rozpoznania u J. N. co najmniej z wysokim prawdopodobieństwem przewlekłej choroby zawodowej układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia okołostawowego barku lewego. W związku z powyższym organ odwoławczy uznał za uzasadnioną i prawidłową decyzję organu I instancji o stwierdzeniu u J. N. choroby zawodowej wymienioną w poz.19.4 wykazu chorób zawodowych. Ustosunkowując się do zarzutów odwołania organ odwoławczy podkreślił, że rozpoznana u J. N. choroba jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych, a jednocześnie ocena warunków pracy pozwala przyjąć z wysokim prawdopodobieństwem, że praca przez nią wykonywana mogła spowodować powstanie tej choroby zawodowej. Istnieją zatem przesłanki dla organów inspekcji sanitarnej - na podstawie rozpoznania u J. N., przez orzeczników kompetentnej placówki medycznej, choroby wymienionej w wykazie chorób zawodowych i oceny warunków pracy - pozwalające przyjąć z wysokim prawdopodobieństwem, że praca przez nią wykonywana mogła spowodować powstanie choroby zawodowej: przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: przewlekłe zapalenie okołostawowe barku. Odnosząc się do wnioskowanego przez stronę odwołującą się dowodu poprzez wystąpienie o uzupełnienie orzeczenia lekarskiego jednostki orzeczniczej organ stwierdził, iż nie było takiej potrzeby, bowiem w jego ocenie orzeczenie lekarskie z dnia [...] stycznia 2017 r. było uzasadnione w stopniu pozwalającym na jego przyjęcie za podstawę rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne