Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2024 r., sygn. II GSK 583/23

W kontekście oceny etiologii chorób zawodowych, domniemanie związku przyczynowego między występowaniem choroby a warunkami pracy, oparte na definicji choroby zawodowej zawartej w art. 235 1 kodeksu pracy, wymaga od organów orzekających w sprawach o stwierdzenie choroby zawodowej przyjęcia założenia, że wysoki stopień prawdopodobieństwa wystarcza do uzasadnienia związku przyczynowego pomiędzy narażeniem zawodowym a chorobą. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Bejgerowska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 grudnia 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 632/22 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w S. W. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. akt III SA/Gl 632/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. Sp. z o.o. w S. W. (skarżąca, spółka, strona) na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] czerwca 2022 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. G. decyzją z [...] kwietnia 2022 r. stwierdził u M. K. (uczestniczka) chorobę zawodową - obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz - wymienioną w poz. 21 wykazu chorób zawodowych. 

Decyzję wydano w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej nr [...] z [...] marca 2022 r., wydane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w K.-Poradnię Chorób Zawodowych w S.

Decyzją z [...] czerwca 2022 r. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że uczestniczka w okresie od 2 grudnia 1978 r. do 2 lutego 1981 r. pracowała w gospodarstwie rolnym, które obecnie nie istnieje - bez narażenia na hałas, od 3 lutego 1981 r. do 24 kwietnia 1991 r. w Hucie Szkła Okiennego "Z." w D. G. (zakład zlikwidowany) na stanowisku operatora urządzeń do hartowania szkła - w narażeniu na hałas pochodzący od chłodnicy, w okresie od 6 maja 1991 r. do 23 września 1997 r. w Hucie Szkła Gospodarczego "Z." S.A. w D.. G. (zakład zlikwidowany) na stanowisku sprzątaczki - bez narażenia na hałas, w okresie od 1.10.1997 r. do 31.12.1997 r. w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym M. Sp. z o.o. w D. G. (zakład zlikwidowany) na stanowisku sortowacza szyb - w narażeniu na hałas pochodzący od cięcia ramek metalowych, a także od 3 września 2002 r. do 31 marca 2003 r. i od 16 czerwca 2003 r. do nadal u skarżącej na stanowisku konfekcjonera - w narażeniu na hałas o poziomie ekspozycji dla 8 godzin pracy okresowo przekraczającym najwyższe dopuszczalne natężenie. W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uznał, że warunki pracy zawodowej pracownicy w latach 1981-1991, 1997 oraz 2002 do nadal stwarzały ryzyko powstania choroby zawodowej narządu słuchu. Ponadto uczestniczka była badana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie z 24 marca 2022 r.), gdzie lekarze specjaliści orzekli o rozpoznaniu choroby zawodowej narządu słuchu wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych. Po przeprowadzeniu diagnostyki audiologicznej lekarze orzecznicy rozpoznali u uczestniczki niedosłuch czuciowo-nerwowy obustronnie z cechami lokalizacji ślimakowej. Stwierdzili, że u ww. średnie ubytki słuchu obliczone jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 1, 2, 3 kHz wynoszą w uchu prawym 62 dB, 57 dB i 57 dB oraz w uchu lewym 55 dB, 53 dB i 52 dB. Lekarze specjaliści WOMP wyjaśnili, że wyniki badań audiologicznych przeprowadzonych w ostatnich latach pracy zawodowej a także wykonanych aktualnie oraz wieloletnia praca w narażeniu na hałas stwarzający ryzyko uszkodzenia narządu słuchu uzasadniają przyjęcie zawodowej etiologii uszkodzenia słuchu. W związku z powyższym uznali, że istnieją podstawy do rozpoznania u badanej choroby zawodowej narządu słuchu. W ocenie organu odwoławczego organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie wyjaśniające (w tym przy udziale spółki), w wyniku którego u uczestniczki potwierdzone zostało występowanie narażenia zawodowego na powstanie choroby zawodowej narządu słuchu. Organ wyjaśnił przy tym, że postępowanie administracyjne w przedmiocie choroby zawodowej nie ma na celu ustalenia odpowiedzialności konkretnego pracodawcy, a jedynie wydanie decyzji w przedmiocie stwierdzenia bądź odmowy stwierdzenia choroby zawodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne