26.06.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 2210/18

Przesłanka stwierdzenia z "wysokim prawdopodobieństwem" związku przyczynowego między rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy zwalania organy administracji z konieczności badania wszystkich możliwych pozazawodowych czynników, które mogą wywołać przedmiotowe schorzenie, tym bardziej, jeżeli warunki pracy wskazują na zawodową etiologię choroby (art. 2351 Kodeksu pracy).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Renata Detka Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 marca 2018 r. sygn. akt IV SA/Gl 1173/17 w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. w [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z dnia 13 marca 2018r., sygn. akt IV SA/Gl 1173/17, oddalił skargę L. Sp. z o.o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T., decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r., stwierdził u I. R. chorobę zawodową - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wy, w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1.1 pkt 3-6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Organ wyjaśnił, że swoją decyzję wydał w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe i orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...].

[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...], po rozpatrzeniu odwołania L. Sp. z o.o. w T., decyzją z dnia [...] października 2017 r., utrzymał w mocy powyższą decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T.. Organ odwoławczy wyjaśnił, że przeprowadzone postępowanie wykazało, że I. R. w latach [...]-[...] była zatrudniona w "[...]" Sp. z o.o. w [...] (zakład zlikwidowany), na stanowisku szwaczki - pakowaczki, a od [...] r. do nadal zatrudniona jest w L. na stanowisku szwaczki. Zdaniem organu, w trakcie zatrudnienia I. R. wykonywała pracę obciążającą stawy nadgarstkowe, co stwarzało możliwość powstania choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. I. R. była badana w Poradni Chorób Zawodowych w [...] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...]. W wyniku badania wydano orzeczenie lekarskie z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr 99/2017, w którym lekarze orzecznicy nie rozpoznali choroby zawodowej. I. R. wniosła o ponowne badanie w jednostce orzeczniczej II stopnia. Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] wydał orzeczenie lekarskie z dnia [...] lipca 2017r. nr [...], w którym lekarze orzecznicy rozpoznali chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka wym. w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego. W trakcie obserwacji klinicznej w Instytutcie przeanalizowano dostępną dokumentację medyczną, a także dane odnośnie sposobu wykonywania pracy zawodowej w aspekcie obciążenia kończyn górnych, zwłaszcza stawów nadgarstkowych, wykonano badania laboratoryjne i radiologiczne, badanie EMG, przeprowadzono konsultacje specjalistyczne: neurologiczną i ortopedyczną. W wyniku badania Organ odwoławczy wskazał, że w ocenie lekarzy Instytutu nie budzi wątpliwości rozpoznanie kliniczne zespołu cieśni nadgarstka postawione u I. R. w 2005r. (vide dokumentacja z Poradni Neurologicznej i Ortopedycznej), potwierdzone badaniem EMG z lipca 2015 r. Po zastosowanym leczeniu operacyjnym i odbarczeniu nerwu pośrodkowego prawego uzyskano dobry efekt terapeutyczny - wycofały się zaburzenia neurograficzne, czego dowodem jest ostatnie badanie EMG z dnia 5 lipca 2017r., aczkolwiek w badaniu przedmiotowym nadal dodatni jest po stronie prawej objaw Phalena. Wskazano, że u I. R. nie potwierdzono istnienia najczęstszych pozazawodowych czynników ryzyka zespołu cieśni nadgarstka, w tym metabolicznych, hormonalnych, urazowych. Wobec powyższego, zdaniem organu, istnieją podstawy do uznania, że to sposób wykonywania pracy był czynnikiem dominującym w jego powstaniu, a tym samym - do przyjęcia co najmniej z wysokim prawdopodobieństwem zawodowej etiologii rozpoznanego u I. R. w 2015 r. zespołu cieśni nadgarstka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne