Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. II OSK 3175/19
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 maja 2019 r. sygn. akt IV SA/Po 240/19 w sprawie ze skargi [...] w P. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 maja 2019 r., sygn. IV SA/Po 240/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę [...] w P. (WCPiT) na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Decyzją z [...] listopada 2018 r., znak: [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. (PPIS) stwierdził u K. W. chorobę zawodową - choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa, pod postacią wirusowego zapalenia wątroby typu B, wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W latach 1982-2016 pracownica pracowała w różnych placówkach służby zdrowia w ekspozycji zawodowej na szkodliwe czynniki biologiczne, w tym na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B ze względu na kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym.
Podstawą podjętego rozstrzygnięcia było wydane przez [...] Centrum Medycyny Pracy w P. (WCMP) orzeczenie lekarskie z dnia [...] maja 2018 r., nr [...], o rozpoznaniu choroby zawodowej wraz z opinią uzupełniającą z dnia 10 lipca 2018 r. Wskazana jednostka orzecznicza, po zapoznaniu się z dokumentacją leczenia (szpitalne karty wypisowe, wyniki badań laboratoryjnych), opinią specjalisty chorób zakaźnych, konsultanta dla WCMP oraz kartą oceny narażenia zawodowego sporządzoną przez pracodawcę i lekarza poradni chorób zawodowych w toku postępowania orzeczniczego zdiagnozowała występowanie u pracownicy wirusowego zapalenie wątroby typu B. Z kolei w opinii uzupełniającej z dnia 10 lipca 2018 r. jednostka orzecznicza wyjaśniła, że nie ma obowiązku ustalenia dokładnych okoliczności, w których mogło dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby, gdyż jest to niemożliwe w odniesieniu do osób pracujących w stałej styczności z materiałem zakaźnym. Choroba może mieć długi okres utajenia i wielokrotnie rozpoznaje się schorzenie po wielu latach. Należy przyjąć, że zakażenie nastąpiło w 2010 r., czyli wtedy, kiedy wystąpiły dolegliwości, wprawdzie nie zdiagnozowane, ale tylko dlatego, że nie wykonano stosownych badań, które zlecono dopiero w 2012 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty