Jak uniknąć błędów w rozliczaniu czasu pracy - 6 problemów z praktyki
Najczęściej popełniane przez pracodawców błędy w zakresie czasu pracy dotyczą rozliczania pracy nadliczbowej. Duże problemy sprawia bowiem ustalenie, czy w przypadku pracy niepełnoetatowców wystąpiły godziny nadliczbowe. Dla pracowników zatrudnionych na niepełny etat pracą nadliczbową będzie praca powyżej 8 godzin na dobę, a nie powyżej ustalonego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy.
Wątpliwości co do ustalenia, czy doszło do pracy nadliczowej, istnieją także w przypadku systemu równoważnego. W tym systemie pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Zatem do pracy nadliczbowej w systemie równoważnym dojdzie np. wówczas, gdy pracownik ma zaplanowane w harmonogramie w danym dniu 10 godzin pracy, a przepracuje w tym dniu więcej godzin.
Problem 1 - błędne przyjęcie, że pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy
Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Sporo pracodawców ma problem z właściwym rozumieniem zwrotu "pozostawanie w dyspozycji", co może prowadzić do błędnych ustaleń.
Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy to gotowość do podjęcia umówionej pracy. Pojęcie to odnosi się do każdego miejsca, które pracodawca wyznaczył jako miejsce wykonywania obowiązków pracowniczych. Gotowość do świadczenia pracy jest stanem zarówno fizycznym, jak i psychicznym pracownika umożliwiającym mu wykonywanie obowiązków.
Pracownik znajduje się w dyspozycji pracodawcy, gdy:
● wykonuje pracę lub
● jest w gotowości do podjęcia pracy - jest w kontakcie z pracodawcą i oczekuje na wydanie polecenia świadczenia pracy.
Nie każdy przypadek stawienia się do pracy o ustalonej godzinie będzie się wiązał z gotowością do jej świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty