Artykuł aktualny na dzień 16-06-2024

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – czerwiec 2024 r.

Kalendarium wydarzeń czerwiec 2024 r.

1 czerwca 2024 r.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. To, czy numer PESEL jest zastrzeżony, będą sprawdzać także notariusze i operatorzy telekomunikacyjni.

Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będą mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Instytucja finansowa, która udzieli kredytu, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa.

Ważne

Zastrzeżenie numeru PESEL chroni przez oszustwami związanymi z wyłudzeniem danych. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, można skorzystać między innymi z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. Swój PESEL można zastrzec również w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel. 

Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.

W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL, jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne.

Źródło: 

  • komunikat Ministerstwa Cyfryzacji z 31 maja 2024 r. pt. „Ważne zmiany od 1 czerwca br.: zastrzeż PESEL i czuj się bezpiecznie” – opubl. na www.mc.gov.pl

 

1 czerwca 2024 r. 

Nowe wersje deklaracji VIU-DO i VII-DO

Od 1 czerwca 2024 r. obowiązują wersje (2) deklaracji VII-DO i VIU-DO. Deklaracja VII-DO jest składana przez podmioty rozliczające sprzedaż na odległość towarów importowanych w procedurze IOSS, natomiast deklaracja VIU-DO dotyczy podatników rozliczających VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług w procedurze OSS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne