Jakie wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi przywróconemu do pracy - 3 praktyczne wskazówki
Jeżeli pracownik zostanie przywrócony do pracy prawomocnym wyrokiem (czyli takim, od którego nie przysługuje środek odwoławczy ani inny środek zaskarżenia), wówczas po jego powrocie pracodawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to jest wypłacane w miejsce wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby za wykonaną pracę, gdyby pracodawca nie rozwiązał z nim bezpodstawnie stosunku pracy.
Pracownik, któremu wadliwie lub z nieuzasadnionych przyczyn wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony (a także na czas określony w przypadku niektórych grup pracowników) bądź z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu stosunku pracy w tym trybie, ma prawo do wystąpienia na drogę sądową, aby domagać się przywrócenia do pracy. Sąd pracy w toku postępowania wyjaśniającego może - stosownie do żądania pracownika - orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa już uległa rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach
Sądowe przywrócenie do pracy doprowadza do wznowienia stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 2 grudnia 1992 r., I PRN 55/92, OSNC 1993/9/163). Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie przez pracownika w ciągu 7 dni od przywrócenia, czyli faktycznie od uprawomocnienia się orzeczenia sądu, gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Przekroczenie tego terminu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy nastąpi z przyczyn niezależnych od pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty