Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika wezwanego na ćwiczenia wojskowe
Każdy pracodawca powinien być przygotowany na to, że w najbliższym czasie jego pracownik może być wezwany do udziału w ćwiczeniach wojskowych. Obowiązujące od 24 marca 2015 r. nowe rozporządzenie poszerzyło katalog osób, które mogą zostać powołane na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Konieczność stawiennictwa pracownika na ćwiczenia wojskowe to dodatkowe obciążenie i obowiązki dla stron stosunku pracy.
Dotychczasowe rozporządzenie z 20 lutego 2013 r. w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych przewidywało obowiązkowe ćwiczenia wojskowe jedynie dla żołnierzy rezerwy. Nowe rozporządzenie z 11 lutego 2015 r. wprowadza obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy, a także dla osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy, w związku z wystąpieniem potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie przeszkolenia żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne oraz dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy, którym planuje się nadać takie przydziały.
UWAGA!
Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się z upływem terminu, w czasie ćwiczeń wojskowych odbywanych przez pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty