Ustalanie wysokości ekwiwalentu za urlop
Obliczając podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop pracodawcy powinni pamiętać, że każda zmiana w składnikach wynagrodzenia pracownika powoduje obowiązek przeliczenia ekwiwalentu z uwzględnieniem tych zmian. Jeżeli podstawa wymiaru ekwiwalentu jest niższa niż minimalne wynagrodzenie lub jego część, to nie ma obowiązku jej podwyższania do wysokości płacy minimalnej.
Prawo do ekwiwalentu powstaje zarówno w przypadku definitywnego zakończenia stosunku pracy, jak i w sytuacji polegającej na rozwiązaniu czy zakończeniu terminowej umowy o pracę oraz nawiązaniu od następnego dnia kolejnej umowy, która jest kontynuacją dotychczasowego zatrudnienia pracowniczego. W drugim przypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, jeżeli strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.
Rodzaje składników i sposób wliczania ich do podstawy ekwiwalentu
Aby prawidłowo ustalić wysokość ekwiwalentu za urlop, w pierwszej kolejności należy poprawnie wyznaczyć podstawę jego obliczenia. W zależności od rodzaju składników wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik, sposób obliczenia podstawy wymiaru ekwiwalentu będzie inny.
Zasady ustalania podstawy wymiaru ekwiwalentu w zależności od sposobu wynagradzania pracowników
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty