Jak postępować w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę może być następstwem różnego rodzaju przyczyn. Może to być wynikiem np. sprzedaży zakładu pracy, jego podziału, wyodrębnienia się nowego podmiotu z dotychczasowej struktury, dziedziczenia firmy na skutek śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną.
W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że przejmuje on pracowników poprzedniego pracodawcy bez dokonywania zmiany umów o pracę. W takiej sytuacji nie rozwiązuje się umów o pracę z pracownikami i nie zawiera nowych. Przejmowani pracownicy będą zatrudnieni na podstawie dotychczas obowiązujących ich umów o pracę.
Kupujemy jeden ze sklepów należących do innej sieci handlowej. Czy musimy przyjąć do pracy wszystkich zatrudnionych w tym sklepie pracowników?
Wszyscy pracownicy zatrudnieni w sklepie powinni zostać przez Państwa przejęci. W związku z przejęciem sklepu od innego pracodawcy stają się Państwo z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, dlatego nie muszą Państwo formalnie przyjmować na nowo do pracy pracowników tego sklepu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się