Wypowiedzenie zmieniające jako warunek obniżenia świadczeń z tytułu podróży służbowych - Wyrok SN z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. II PSKP 64/21
Każda zmiana regulaminu wynagradzania, która skutkuje mniej korzystnymi warunkami pracy lub płacy, wymaga zastosowania wypowiedzenia zmieniającego, niezależnie od tego, czy zmiana dotyczy wynagrodzenia, czy świadczeń związanych z kosztami podróży służbowej, takich jak dieta lub ryczałt za nocleg.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa K. P. przeciwko B. […] sp. z o.o., w likwidacji z siedzibą w W. o należności ryczałty za noclegi w podróży służbowej i ewentualnie o diety związane z podróżą służbową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 listopada 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 14 czerwca 2019 r., sygn. akt VIII […],
uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1, podpunkt b) i c) oraz w pkt 2 i 3 i w tym zakresie sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w P., wyrokiem z dnia 4 lipca 2018 r., oddalił powództwo K. P. wniesione przeciwko B. […] Spółka z o.o. w likwidacji w W..
Sąd pierwszej instancji ustalił, że strony łączyła umowa o pracę od dnia 30 listopada 2009 r. Powód wykonywał obowiązki kierowcy w transporcie międzynarodowym i krajowym. Umowa o pracę zawierała odesłanie do regulaminu wynagradzania z dnia 1 czerwca 2010 r., który w § 11 przewidywał w zakresie kosztów związanych z podróżami służbowymi odesłanie do przepisów Rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. oraz dietę wynosząca 45 Euro za każdą pełną dobę podróży zagranicznej. Zgodnie z § 11 ust. 9 regulaminu wynagradzania pozwanej z 1 lipca 2012 r. z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, pracownikom zatrudnionym na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym z tytułu noclegu w kabinie samochodu przysługuje wyłącznie ryczałt w kwocie 10 euro za każda noc spędzoną w kabinie ciągnika w trakcie tygodnia, jak i w weekendy. Natomiast w ust. 3 § 11 regulaminu określono wysokość diety - ryczałtu z tytułu zagranicznych podróży służbowych - w kwocie 35 euro. O treści nowego regulaminu wynagradzania nie informowano pracowników, tylko proponowano im porozumienia zmieniające treść stosunku pracy. K. P. nie podpisał porozumienia zmieniającego zasady wynagradzania po 1 lipca 2012 r. Powód w trakcie pracy otrzymywał diety i ryczałty w wysokości i na zasadach obowiązujących w regulaminie z 1 lipca 2012 r.. Hipotetyczna wartości dochodzonych przez powoda ryczałtów za noclegi za okres od dnia 1 sierpnia 2012 r. do dnia 31 sierpnia 2013 r. wynosi 33.097,57 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty