Jak prawidłowo wypłacać „trzynastki”?
Do końca marca każdego roku w sferze budżetowej wypłacane jest dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynasta pensja). Zasadniczo przysługuje ona pracownikom, którzy przepracowali cały rok kalendarzowy. Jednak pracownicy, którzy przepracowali co najmniej 6 miesięcy, mają prawo do „trzynastki” w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.
Zasady naliczania i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego ustalone są przepisami ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Pracodawcy mają wiele problemów z prawidłowym ich wypłacaniem.
Nasza pracownica przepracowała w poprzednim roku kalendarzowym 5 miesięcy i rozpoczęła urlop wychowawczy. Czy taki staż pracy uprawnia ją do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Tak, pracownica ta ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, mimo iż przepracowała jedynie 5 miesięcy w roku kalendarzowym. Fakt przebywania na urlopie wychowawczym zwalnia ją bowiem z obowiązku przepracowania co najmniej 6 miesięcy.
Zasadniczo warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do „trzynastki” jest przepracowanie całego roku kalendarzowego. Przepisy przewidują jednak pewne wyjątki od powyższej zasady. A mianowicie, pracownicy, których staż pracy jest w danym roku krótszy niż wymagany rok, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w odpowiednio zmniejszonej wysokości. Jednak przepracowany przez takiego pracownika okres musi wynosić co najmniej 6 miesięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się