14.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.132.2025.2.AC

Sprzedaż 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 19 lutego 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2016 roku zmarł C.C. Pana ojciec. W 2015 roku nabył mieszkanie (...). W 2022 roku wskutek sądowego nabycia spadku, spadek po ojcu nabyły na podstawie ustawy na zasadach ogólnych z dobrodziejstwem inwentarza jego małoletnie dzieci (Pan również wtedy był małoletni): Pan - A.A., Pana rodzona siostra B.B. oraz syn Pana ojca z drugiego związku. Pana mama, ani druga partnerka ojca nie nabyły prawa do spadku, ponieważ nie pozostawały z ojcem w związku małżeńskim. Okazało się, że w skład masy spadkowej wchodzą: dwa mieszkania, samochód oraz oszczędności pozostałe na kontach.

Sąd postanowieniem działu spadku podzielił spadek wartościowo po równo na każde z dzieci - z racji tego, że w chwili zakończenia sprawy o podział spadku każde z dzieci było niepełnoletnie. Udział każdego z dzieci w spadku wynosił po 1/3 - Postanowienie o dział spadku 2024 rok. Ponieważ mieszkają Państwo w innych miastach, na skutek ugody zawartej sądownie Sąd dokonał podziału spadku w następujący sposób: mieszkanie 1 sąd przyznał po 1/2 Panu oraz Pana siostrze, tj. mieszkanie (…), a mieszkanie 2 i samochód - przyznał dziecku z drugiego związku. Sąd środki na kontach rozdzielił między Pana a siostrę. Nastąpiła również dopłata po 30.000 zł na Państwa konta (Pana i siostry) od drugiej strony. Wartość została podzielona tak, aby zgodnie z prawem każde z Państwa dostało po 1/3 wartości spadku. Ponieważ były dwa mieszkania o zupełnie innych wartościach, a drugie z mieszkań było zamieszkałe przez drugą rodzinę i na podstawie Państwa zgody przed sądem sąd podzielił wartość majątku na trzy równe części (osoby małoletnie). Z tego wyniknęła dopłata na Pana konto i konto Pana siostry po 30.000 zł (tak aby nie trzeba było sprzedawać mieszkania zamieszkałego przez drugą rodzinę, zaś kwota podziału była dokładnie po 1/3).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne