16.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.466.2024.4.MAP

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 31 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2024 r. (wpływ 29 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2004 r. nabyła Pani w … w gminie … nieruchomość rolną - niezabudowaną działkę gruntu numer … o powierzchni 1,2940 ha. W latach 2005-2006 na gruncie został wzniesiony budynek mieszkalno-usługowy o powierzchnie użytkowej 229,60 m2. Część budynku (197,60 m2) od 27 kwietnia 2007 r. nieprzerwanie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej świadcząc usługi gastronomiczne i noclegowe pod szyldem „…” … . Pozostała część budynku (32,00 m2) przeznaczona została na cele mieszkaniowe. Budynek w żadnej części nie został zaliczony do środków trwałych i nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych. W okresie budowy oraz w okresie użytkowania nie dokonywano nakładów remontowych zwiększających wartość budynku i nie odliczono podatku VAT od nakładów związanych ze wzniesieniem budynku. Zamierza Pani zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej oraz sprzedać całą wyżej opisaną nieruchomość. Pozyskane środki planuje Pani przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej.W ramach działalności gospodarczej prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencje dla celów podatku VAT.Nieruchomość została nabyta z zamiarem stworzenia siedliska rolniczego, na które oprócz domu jednorodzinnego składały się budynek gospodarczy i staw rybny wraz z infrastrukturą techniczną. W takiej formie budynek został wybudowany w 2005 r., a dopiero w 2007 r. sposób użytkowania parteru został zmieniony na usługowy z działalnością gastronomiczną, a piętro zachowało swoją pierwotną funkcję mieszkalną. W chwili zakupu nieruchomości gruntowej w 2004 r. nie prowadziła Pani żadnej działalności gospodarczej - zakupu dokonała Pani jako osoba fizyczna do majątku prywatnego. Również występowała Pani o pozwolenie na budowę i uzyskała je jako osoba fizyczna w ramach zarządu nieruchomością prywatną. Dopiero w 2007 r. powstała koncepcja wykorzystania części nieruchomości do prowadzenia działalności gastronomicznej uzyskując stosowne zezwolenia. Jest Pani od 2004 r. jedynym właścicielem nieruchomości.Budynek, ani jego część wykorzystywana w działalności gospodarczej nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ z założenia miał stanowić majątek prywatny. Wykorzystywanie gospodarcze mogło być przy tym wyłącznie czasowe, dając możliwość zmiany sposobu użytkowania np. w sytuacji braku zainteresowania oferowaną usługą gastronomiczną. Ostatecznie zakładano przywrócenie pierwotnej, mieszkaniowej funkcji całego obiektu. Nigdy nie zaliczano do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej odpisów amortyzacyjnych.Grunt również nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Budynek został zakwalifikowany zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) do klasy 1110 „Budynki mieszkalne jednorodzinne”. Klasa obejmuje: - Samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie, itp.Budynek nigdy nie był klasyfikowany według KŚT, ponieważ nie był ujmowany w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli miałby zostać poddany klasyfikacji, to za właściwy numer należy uznać rodzaj 110, obejmujący swym grupowaniem budynki zaliczone w klasyfikacji PKOB do klas: 1110, 1121, 1122, 1130.ieruchomość została już wystawiona na sprzedaż, ale z uwagi na znikome zainteresowanie trudno przewidzieć kiedy Pani znajdzie nabywcę. Zamiarem jest sprzedaż tej nieruchomości niezwłocznie unikając kosztów jej długotrwałego utrzymywania,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne