Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.371.2024.2.MG
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT zbycia nieruchomości (lokalu mieszkalnego) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT zbycia nieruchomości (lokalu mieszkalnego) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 sierpnia 2024 r. (wpływ 29 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B, zarejestrowana przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (...), NIP: (...) (dalej: „Wnioskodawca”), prowadzi działalność gospodarczą w szczególności w zakresie handlu nieruchomościami. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
W dniu 14 grudnia 2020 r. na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr (...), Wnioskodawca nabył na rynku pierwotnym lokal mieszkalny – z tytułu nabycia przedmiotowego lokalu, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Na podstawie odrębnych przepisów Wnioskodawca dokonał kwalifikacji nabytego lokalu mieszkalnego do inwestycji długoterminowych w nieruchomości.
Zgodnie z mającymi zastosowanie w odniesieniu do Wnioskodawcy, przepisami ustawy o rachunkowości, przez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę, które zostały nabyte w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści (vide art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty