22.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.417.2024.2.AP

Ustalenie źródła przychodu w związku ze spłatą części wierzytelności.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia źródła przychodu w związku ze spłatą części wierzytelności. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lipca 2024 r.(wpływ 8 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą pod nazwą: X z siedzibą w ….

Zakres Pana działalności gospodarczej to wykonywanie robót budowlanych na zlecenie. Przedmiotem Pana samodzielnej działalności gospodarczej do dnia złożenia wniosku nie jest nabywanie i sprzedaż wierzytelności. Jest Pan podatnikiem czynnym VAT w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest Pan zobowiązany do opłacania od uzyskanego w roku podatkowym 2024 dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podatku dochodowego od osób fizycznych, wg stawki liniowej, w wysokości 19%. Zaliczki na podatek dochodowy od stawki liniowej w wysokości 19% opłaca Pan kwartalnie. Przewiduje Pan, że także w przyszłych latach podatkowych będzie zobowiązany do opłacania od uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podatek dochodowy od osób fizycznych wg stawki liniowej w wysokości 19% i nadal zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie opłacał Pan kwartalnie. W roku podatkowym 2024 jest Pan zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej w skrócie „p.k.p.r.” Przewiduje Pan, że także w przyszłych latach będzie zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne