Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.32.2023.11.SJ
Moment rozpoznania przychodu z tytułu wpłaconej na rachunek bankowy 95% Ceny Podstawowej za sprzedane udziały.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pani wniosku z 14 stycznia 2023 r. (data wpływu 17 stycznia 2023 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 23 stycznia 2024 r. sygn. akt I SA/Łd 902/23 (data wpływu prawomocnego orzeczenia – 11 kwietnia 2024 r.), i
2)stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym o osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 14 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani pismem z 17 stycznia 2023 r. (data wpływu 23 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni (zwana dalej Wnioskodawcą lub Podatnikiem) dokonała sprzedaży udziałów spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 15 listopada 2022 r. Należy podkreślić, że ta Spółka była częścią Grupy Spółek (pisanej dalej z dużej litery) składającej się na jedną całość gospodarczą, w skład której wchodzą również jeszcze jedna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dwie inne Spółki osobowe. Spółki prowadziły działalność w zakresie handlu detalicznego, przy czym rola niektórych Spółek miała charakter wspomagający podstawową działalność, jaką jest handel detaliczny prowadzony przez inne Spółki, w tym Spółkę, w której udziały sprzedał Wnioskodawca.
Przy czym wszyscy wspólnicy tych Spółek wchodzących w skład Grupy Spółek sprzedali wszystkie udziały w kapitale zakładowym tych Spółek wchodzących w skład Grupy oraz wszystkie ogóły praw i obowiązków w spółkach osobowych jednemu nabywcy (zwanego z dużej litery Nabywcą). Nabywca zakupił bezpośrednio wszystkie udziały w spółkach z o.o. należących do Grupy Spółek oraz bezpośrednio i pośrednio wszystkie ogóły praw i obowiązków w spółkach osobowych należących do Grupy Spółek. Oczywiście należy poczynić to zastrzeżenie, że w przypadku spółek osobowych Nabywca nie kupował całości ogółów praw i obowiązków w spółce osobowej, bo wtedy nabywca skupiłby w swoim ręku całość ogółu praw i obowiązków danej spółki osobowej co zakończyłoby jej byt prawny. Nabywca natomiast kupił wszystkie udziały w tej Spółce z o.o. wchodzącej w skład Grupy Spółek, która była wspólnikiem obydwu Spółek osobowych. Innymi słowy Nabywca kupił bezpośrednio ogóły praw i obowiązków od wspólników w spółkach osobowych będących osobami fizycznymi oraz wszystkie udziały w Spółce z o.o. wspólniku obydwu Spółek osobowych. Także w Spółkach osobowych nabywca stał się wspólnikiem bezpośrednio nabywając ogóły praw i obowiązków od jej wspólników lub pośrednio, nabywając wszystkie udziały w Spółce z o.o., wchodzącej w skład Grupy Spółek, która jest wspólnikiem Spółek osobowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty