Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.183.2024.3.MM
Skutki podatkowe umorzenia części kredytu hipotecznego zaciągniętego wraz z współkredytobiorcami.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie skutków podatkowych, jakie powstaną po Pani stronie w związku z umorzeniem części kredytu hipotecznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek (z 12 marca 2024 r.) uzupełniony - na wezwanie tutejszego organu pismem z 12 kwietnia 2024 r. oraz z 16 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych umorzenia części kredytu hipotecznego.
Treść wniosku jestnastępująca:
Opis stanu faktycznego
Dnia (...) 2007 r. została przez Panią podpisana umowa kredytowa z Bankiem X w Y na hipoteczny kredyt mieszkaniowy. Ze względu, na brak Pani zdolności kredytowej do umowy przystąpili także:
–A.A (siostra)
–B.B (ciocia)
–C.B (wujek).
Umowa była zawarta na kwotę (...) CHF, na okres (...) lat. Kredyt był wypłacany w transzach na Pani konto. Raty kredytu były zawsze spłacane z Pani konta, środki na spłatę kredytu pochodziły z Pani wynagrodzenia za pracę. Mieszkanie było wyłącznie Pani własnością. Współkredytobiorcy nigdy nie spłacili żadnej raty.
W dniu (...) 2023 r. została podpisana ugoda do ww. umowy. Kredyt został przewalutowany z waluty CHF na PLN. Umorzona kwota to (...) zł. Do spłaty pozostaje (...) zł. Każdy ze współkredytobiorców wypisał oświadczenie dla celów podatkowych:
1.kredyt został zabezpieczony hipotecznie:
TAK (każdy zaznaczył)
NIE
2.kredyt został zaciągnięty przez Panią na wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:
TAK, w całości (każdy zaznaczył)
NIE
w części (%)
3.kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, tj. inwestycji, której celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jednego gospodarstwa domowego albo więcej niż jednego gospodarstwa domowego, w przypadku gdy osoby fizyczne mające zajmować wspólnie jeden budynek mieszkalny, nie mniej niż jedna osoba fizyczna z każdego takiego gospodarstwa, są osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty