14.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.286.2024.1.BM

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest: 

  • nieprawidłowe – w zakresie możliwości zaliczenia okresu dysponowania udziałem w nieruchomości przez ojca spadkodawczyni do 5-letniego okresu,
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z dnia 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Małżonkowie C i D.G w dniu 17 października 1991 r. zawarli z (...) Spółdzielnią Mieszkaniową w (...) umowę, w której Spółdzielnia zobowiązywała się wybudować mieszkanie oznaczone nr (...) w budynku przy ul. (...) w (...) i przekazać małżonkom G. uprawnienia do niego w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Strony umowy wywiązały się z niej.

Małżonkowie G. otrzymali przydział lokalu jako spółdzielczego własnościowego w dniu 21 października 1992 r.

W dniu 26 lipca 2013 r. zmarł C. G. Jego spadkobiercami zostali: żona D. i dzieci: córka B. i syn W., dziedziczący każdy po 1/3. Potwierdza to postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po C. G. W wyniku dziedziczenia po zmarłym i wygaśnięciu ustroju wspólności łącznej małżonków G., udziały w przedmiotowym mieszkaniu kształtowały się następująco:

  • D. G. (żona zmarłego) 4/6 udziału, z czego 1/6 w wyniku dziedziczenia i 3/6 w wyniku zniesienia współwłasności łącznej pomiędzy małżonkami G.
  • Dzieci zmarłego stały się współuprawnionymi w udziale 1/6 każdy z nich do spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.

Wszyscy spadkobiercy C. G. wystąpili do Spółdzielni mieszkaniowej o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu w prawo własności. Spółdzielnia mieszkaniowa miała obowiązek przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności w oparciu o art. 17 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne