Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.234.2024.1.KP
Skutki podatkowe zbycia udziałów w uprzednio wywłaszczonej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 1959 r. aktem notarialnym (…) rep. (…) dzieci S. i W.P. – W., C., M. i M.A. zbyli bezpłatnie na rzecz miasta (…) – razem z niejakim p. X – ziemię (…) m2.
Działki były przeznaczone na ulice i zieleń publiczną.
W 1948 r. rodzina P. również przekazała bezpłatnie ziemie na rzecz miasta (…).
Bezpłatne przekazanie ziemi było darowane m.in. przez Pana ojca M. (w roku 1959). Oddana miastu ziemia była ziemią rolno-uprawną, co oznaczało ubytek dochodu dla wszystkich darczyńców (rolników).
Dopiero po zmianach ustrojowych można było wszcząć postępowanie o zwrot działek ale tylko tych, które zostały zagospodarowane niezgodnie z celem, na który zostały przejęte. Postępowanie prowadzone przy pomocy prawnika toczyło się od 2002 r. do 2023 r. z winy urzędów przewlekających sprawy.
Ostatecznie WSA i NSA przyznały rodzinie P. określone nieruchomości. W konsekwencji do zwrotu pozostały tylko te działki, które niezgodnie zagospodarowano z postanowieniem ww. aktu notarialnego z 1959 r.
Została zawarta umowa administracyjna, na mocy której przyznane zostały spadkobiercom właścicieli działek działki położone w (…):
a)Działka nr (…) o pow. (…) m2, arkusz mapy (…), obręb (…);
b)Działki nr (…), (…), (…) o powierzchni łącznej (…) m2, arkusz mapy (…), obręb (…);
c)Działka nr (…) o powierzchni (…) m2, arkusz mapy (…), obręb (…).
W pozostałym zakresie nie zostały uwzględnione wnioski o zwrot dróg albowiem taki zwrot nie mógł być dokonany a wniosek o odszkodowanie nie miał szans na uwzględnienie co powiedział NSA. Zatem zwrot dotyczy co najwyżej 10% bezprawnie przejętych działek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty