Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.240.2024.1.KF
Skutki podatkowe zbycia udziałów w uprzednio wywłaszczonej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia udziałów w uprzednio wywłaszczonej nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 1959 r. a dokładnie (…) kwietnia 1959 r. w Biurze Notarialnym aktem notarialnym rodzina X, m.in. Pana ojciec, została zmuszona do przekazania swojej ziemi rolnej na rzecz miasta bezpłatnie (wg obowiązujących wówczas przepisów).
Dokładnej ilości ziemi odebranej bez żadnej finansowej rekompensaty nie udało się ustalić, albowiem w akcie notarialnym nie ustalono jaką część ziemi oddają miastu małżonkowie Y, a jaką rodzina X. Łącznie było to (…) m2 ziemi rolnej.
Rodzina X uprzednio w listopadzie 1948 r. również bezpłatnie odstąpiła miastu (…) ha ziemi, ale to nie jest teren, którego dotyczy Pana wniosek.
Zostało wszczęte postępowanie o zwrot bezpłatnie przejętej ziemi w 1959 r., jako że zapytanie podatkowe dotyczy ziemi odebranej w 1959 r., działki zwrócone są przedmiotem zapytania.
Postępowanie o zwrot mogło dotyczyć tylko działek zagospodarowanych niezgodnie z celem wyszczególnionym w akcie notarialnym, czyli na cel inny aniżeli „ulice i zieleń publiczna”. Zwrócone działki zostały zagospodarowane na cele inne aniżeli przewidywał to akt notarialny. Są to działki:
1)nr (…) o pow. (…) m2,
2)nr (…), o pow. (…) m2;
3)nr (…) o pow. (…) m2.
Wszystkie te działki oznaczone są w ewidencji gruntów jako działki.
Postępowanie o zwrot działek zagospodarowanych sprzecznie z zapisem aktu notarialnego wszczęto zostało w 2002 r. Poprzez jego przewlekanie z winy organów administracyjnych, toczyło się przez okres 21 lat i zakończyło się przyznaniem zwrotu ww. trzech działek na mocy orzeczenia WSA i NSA. Zawarta została ugoda administracyjna, w następstwie czego spadkobiercy – w tym i Pan zgodzili się zrezygnować z terenu (…) m, gdyż brak zgody z tym zakresie oznaczałby dalsze długoletnie postępowanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty