Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.175.2024.1.ENB
Obowiązki banku jako płatnika związane z poborem zaliczek na podatek dochodowy od rent i emerytur zagranicznych z Holandii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z poborem zaliczek na podatek dochodowy od rent i emerytur zagranicznych z Holandii. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Bank (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Bank”) jest bankiem krajowym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2488) i wykonuje czynności bankowe wymienione w art. 5 ust. 1 tej ustawy. Bank świadczy m.in. na rzecz klientów będących osobami fizycznymi, mającymi miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (dalej jako: „Klienci”, „Klient”) usługi prowadzenia rachunków bankowych w złotych polskich, jak i w walutach obcych. Na te rachunki wpływają m.in. przelewy z tytułu rent i emerytur zagranicznych z Holandii, które mogą stanowić dla Klienta, jako podatnika, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji na Banku jako płatniku ciąży obowiązek ustalenia zasadności poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot wpływających na rachunek Klienta, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa PIT”). Zaliczki, o których mowa powyżej, za miesiące od stycznia do grudnia Bank ustala w sposób określony w art. 32 ust. 2-3 ustawy PIT, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty. Z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z Holandią (Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r., Dz.U. z 2003 r. poz. 2120, z 2022 r. poz. 906, dalej: Konwencja) wynika, że podatek pobrany w państwie przyznania świadczenia zalicza się na poczet podatku do zapłacenia w Polsce – jest to tzw. odliczenie proporcjonalne (art. 23 ust. 5 Konwencji). Zatem jeśli świadczeniobiorca (Klient Banku) przedstawi:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty