30.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1052.2023.1.MG

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 29 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Pozostaje Pani we wspólności małżeńskiej majątkowej. Obecnie jest Pani wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), która powstała wskutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która była prowadzona przez Panią (dalej: „JDG”). Przekształcenie JDG w Spółkę odbyło się w trybie art. 551 § 5 i nast. Kodeksu spółek handlowych tzw. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. W wyniku przekształcenia Spółka kontynuuje działalność prowadzoną przez JDG.

W ramach JDG posiadała Pani liczne środki trwałe, m.in. środki transportu, narzędzia, wyposażenie, oraz lokale mieszkalne (dalej: „Mieszkania”). Głównym celem przekształcenia JDG w Spółkę była chęć zabezpieczenia Pani majątku przed ryzykiem związanym z prowadzonym przedsiębiorstwem. W związku z tym, postanowiła Pani w uchwale o przekształceniu JDG w Spółkę, o wycofaniu Mieszkań z JDG i o przeniesieniu tych Mieszkań do Pani majątku prywatnego. W konsekwencji, Mieszkania zostały wycofane z ewidencji środków trwałych i od dnia uchwały o przekształceniu stały się prywatnym składnikiem Pani majątku. Mieszkania na moment przekształcenia JDG w Spółkę nie były składnikiem majątku przedsiębiorcy i nie stały się własnością Spółki. W związku ze zmienną sytuacją na rynku nieruchomości w przyszłości planuje Pani sprzedać Mieszkania. Od końca roku, w którym nabyła Pani wraz z Małżonkiem mieszkania do wspólnego majątku minęło 5 lat, natomiast na moment ich odpłatnego zbycia nie minie 6 lat od końca roku, w którym wycofano Mieszkania z JDG. Mieszkania były zakupione w celu ich odpłatnego udostępnienia na podstawie umowy najmu. Mieszkania były ujęte w prowadzonej przez Panią ewidencji środków trwałych JDG oraz stanowiły podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych do momentu, w którym zezwalały na to właściwe przepisy podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne