18.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.515.2023.2.KC

Obowiązek płatnika do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, od tej części wypłacanego zleceniobiorcom wynagrodzenia należnego im za pracę w Niemczech.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 4 stycznia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A sp. z o.o., dalej zwana „Spółką”, świadczy swoim klientom - (...).

Faktycznymi wykonawcami tych świadczeń są osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania w Polsce, zatrudniane do tego celu przez Spółkę na podstawie umów-zlecenia, z których wynagrodzenie stanowi dla nich przychód ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Usługi (...) polegają na (...). Zleceniobiorcom nie wolno wykonywać żadnych czynności o charakterze (...).

Zleceniobiorcy świadczą Spółce także inne usługi - na terytorium Polski. Te inne usługi są odrębnie wynagradzane i zarówno one, jak i wypłacane za nie wynagrodzenie nie są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację indywidualną.

Czas świadczenia usług w Polsce i w Niemczech jest mniej więcej równy, tj. są to okresy ok. 4-12 tygodni pracy w Niemczech, po których następują podobne okresy pracy w Polsce i odwrotnie. Na czas wykonywania zadań w Niemczech, zleceniobiorcy są tam przez Spółkę czasowo delegowani. W związku z tym, że zleceniobiorcy świadczą Spółce także wyżej wspomniane, inne usługi w Polsce, wyjazdy do Niemiec w celu wykonywania czynności (...) odbywają się w ramach pracy najemnej w dwóch krajach, na podstawie art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne