Wyrok SN z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. I PSKP 42/22
Kompetencja do udzielenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z członkiem rady pracowniczej przynależy radzie pracowników jako całości, zgodnie z ustawą o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, oraz analogicznie do regulacji dotyczących związków zawodowych.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa P.W.
przeciwko C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 listopada 2023 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt VIII Pa 47/20,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 13 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy w Skierniewicach oddalił powództwo P. W. przeciwko C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o przywrócenie do pracy.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód P. W. został zatrudniony w pozwanej C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. w dniu 16 stycznia 1997 r. Ostatnio od 1 kwietnia 2014 r. zajmował stanowisko zastępcy kierownika Działu Handlowego - Działu […].
W dniu 9 kwietnia 2008 r. zawarto porozumienie między Przewodniczącą Rady Pracowników reprezentującą Radę Pracowników a pozwaną, którym zapewniono warunki informowania i przeprowadzania konsultacji równe warunkom określonym w ustawie z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, uwzględniającymi interesy obu stron, gdzie porozumienie to obejmuje między innymi ochronę pracowników - członków Rady Pracowników.
Zgodnie z § 6 pkt 1 porozumienia, pracodawca nie może bez zgody Rady Pracowników, reprezentowanej w tym wypadku przez Komitet Rady, wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym jej członkiem w okresie jego członkostwa w Radzie Pracowników. Uchwała Komitetu Rady Pracowników w wymienionej kwestii podejmowana jest za pomocą poczty elektronicznej lub na wniosek któregokolwiek z członków Komitetu - na posiedzeniu Komitetu, na które zostaje zaproszony Przedstawiciel Pracodawcy (pkt 3). W przypadkach opisanych w art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji Komitet Rady Pracowników podejmuje zgodę w formie uchwały (pkt 4). Uchwała, o której mowa w pkt 4, musi być podjęta bezwzględną większością głosów, co oznacza uzyskanie głosów „za” w liczbie co najmniej 50% plus 1 głos członków obecnych na posiedzeniu, a przypadku głosowania za pomocą poczty elektronicznej osób uczestniczących w głosowaniu (pkt 5). W głosowaniu nie bierze udziału pracownik - członek Rady lub Komitetu, którego dotyczy sprawa (pkt 6). Powyższe punkty porozumienia odzwierciedlają postanowienia Regulaminu Funkcjonowania Rady Pracowników pozwanego - art. 13.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty