27.09.2023 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 27 września 2023 r., sygn. I PSKP 2/23

Decyzje o nadużyciu prawa muszą być poparte szczegółową analizą, uwzględniającą konkretny kontekst społeczny oraz wartości chronione prawem. Niecelowość przywrócenia skarżącej do pracy nie miała zastosowania w tej sprawie, podkreślając znaczenie bezstronności i zasady praworządności w procesie sądowym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Renata Żywicka (przewodniczący)

‎SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca)

‎SSN Robert Stefanicki

w sprawie z powództwa J. S.
‎przeciwko Muzeum w S.
‎o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy,
‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w dniu 27 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach
‎z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. akt V Pa 112/20,

uchyla zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Krakowie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 6 lutego 2018 r., Sąd Rejonowy w Skarżysku Kamiennej przywrócił powódkę J. S. do pracy w pozwanym Muzeum w S. na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 24.078,70 zł brutto tytułem wynagrodzenia za czas pozostawiania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni i orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanym Muzeum od 12 listopada 2003 r., na stanowisku głównej księgowej w wymiarze 1/2 etatu w nienormowanym wymiarze czasu pracy. Początkowo z pozwanym łączyły ją umowy o pracę na czas określony zaś od dnia 12 kwietnia 2004 r. była to umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. W okresie zatrudnienia J. S. ukończyła liczne kursy i szkolenia. Nigdy nie była karana karami porządkowymi. 5 września 2016 r. w Muzeum rozpoczął się audyt wewnętrzny, w wyniku którego stwierdzono szereg nieprawidłowości, które następnie znalazły odzwierciedlenie w przyczynach rozwiązania z J. S. umowy o pracę. Audytor zarzucił powódce nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. 9 grudnia 2016 r., pozwany sporządził oświadczenie o rozwiązaniu z J. S. umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt. 1 k.p. jako przyczynę wskazano ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych tj. nienależyte wykonywanie obowiązków wynikające z braku staranności i nierzetelności w prowadzeniu księgowości. Wskazano również na brak zaufania pracodawcy do pracownika, będącego konsekwencją niewłaściwego, niezgodnego z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i rażąco niedbałego wykonywania podstawowych obowiązków, skali i rodzaju naruszeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne