Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.184.2019.7.MKA
Sprzedaż nieruchomości – koszty uzyskania przychodu.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 6 maja 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 996/19 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2023 r. sygn. akt II FSK 2678/20 ; i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 maja 2019 r. wpłynął Pana wniosek z 6 maja 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą polską rezydencję podatkową, nieprowadzącą działalności gospodarczej. 9 sierpnia 2017 r. aktem notarialnym Repertorium A nr (…) przed notariuszem w Kancelarii Notarialnej została zawarta umowa pożyczki, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz umowa przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie. Na podstawie tej umowy jako Pożyczkodawca (dalej Wnioskodawca) udzielił pożyczki (…) (dalej Pożyczkobiorca) w kwocie (…) zł na okres do 9 sierpnia 2018 r., a Pożyczkobiorca zobowiązał się do tego dnia tę pożyczkę spłacić. Strony ustaliły, że Wnioskodawcy nie przysługują odsetki, przysługuje prowizja z tytułu udzielenia pożyczki w kwocie (…) zł, że spłata nastąpi jednorazowo do rąk Wnioskodawcy za pokwitowaniem odbioru, w przypadku opóźnienia w spłacie Wnioskodawcy nie przysługują odsetki za opóźnienie.
W wymienionym akcie notarialnym Pożyczkobiorca w celu zabezpieczenia roszczeń Wnioskodawcy wynikających z umowy pożyczki przeniósł na rzecz Wnioskodawcy własność nieruchomości stanowiącej działkę nr (…) o powierzchni 0,0622 ha, objętej księgą wieczystą (…) Sądu Rejonowego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych (dalej nieruchomość), a Wnioskodawca na przeniesienie to w celu zabezpieczenia przysługującej mu wierzytelności wyraził zgodę. Jednocześnie Wnioskodawca zobowiązał się do powrotnego przeniesienia na rzecz Pożyczkobiorcy własności nieruchomości w terminie do 14 dni licząc od dnia zwrotu przez niego całej kwoty pożyczki, a Pożyczkobiorca wyraził na to zgodę. Strony umowy postanowiły, że wyżej wymieniona nieruchomość pozostaje w posiadaniu Pożyczkobiorcy bezpłatnie do dnia ustalonego jako termin zapłaty wszystkich należności wynikających z umowy pożyczki, z prawem pobierania przez niego pożytków z tej nieruchomości obowiązkiem ponoszenia wszystkich kosztów utrzymania i ciężarów z nią związanych (z wyjątkiem podatku od nieruchomości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty