09.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.192.2023.2.AMA

Możliwość wystawienia faktury VAT na obojga małżonków, obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, ujęcie sprzedaży w pliku JPK_VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

- możliwości wystawienia z tytułu sprzedaży materiałów budowlanych jednej faktury VAT, na której jako nabywca towaru figurować będą oboje małżonkowie a na fakturze zostanie podany numer NIP tylko tego małżonka (jako nabywcy) który prowadzi działalność gospodarczą,

- braku obowiązku ewidencji sprzedaży, o której mowa we wniosku, za pomocą kasy rejestrującej,

- ujęcia faktury VAT dokumentującej tę sprzedaż w pliku JPK_V7.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2023 r. (wpływ 5 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w piśmie z 31 marca 2023 r.)

Wnioskodawca jest spółką cywilną zawiązaną przez dwie osoby fizyczne A i B, prowadzącą od (…) roku pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą AB spółka cywilna. Miejscem prowadzenia działalności są (…). Przeważającym w/g PKD przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (kod PKD: 4673Z). Wnioskodawca jako spółka cywilna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca posiada obowiązek ewidencyjny sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych za pośrednictwem kasy fiskalnej.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży materiałów budowlanych m. in. na rzecz małżonków, którzy zakupują wspólnie materiały na potrzeby prowadzonej przez nich działalności (w postaci tzw. „najmu prywatnego” tj. najmu przez obydwoje małżonków lokalu stanowiącego ich prywatny majątek), w której to działalności tylko jedno z nich (żona) jest czynnym podatnikiem podatku VAT (tzn. zarejestrowanym na jego potrzeby), posiadającym własny numer NIP, natomiast drugi małżonek (mąż) jest podatnikiem VAT (zgodnie z definicją podatnika tego podatku z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT) zwolnionym podmiotowo zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, niezarejestrowanym na potrzeby tego podatku i nieposiadającym swojego numeru NIP. W związku z powyższym nabywcy (małżonkowie) zażądali od Wnioskodawcy przy każdej z wyżej wymienionych transakcji zakupu materiałów budowlanych wystawienia jednej faktury VAT na nich obojga z numerem NIP identyfikującym małżonka, który ten numer jako czynny podatnik VAT posiada (t. j. żonę). Małżonkowie zakupujący materiały budowlane od Wnioskodawcy nie prowadzą spółki cywilnej. Wnioskodawca nie wie jaka część wartości transakcji przypada na poszczególnych małżonków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne