14.12.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. III PSKP 88/21

Zasadniczą rolę w ocenie gotowości do pracy pracownika odgrywa jego zamiar i zdolność do wykonywania pracy oraz dyspozycyjność wobec pracodawcy, a nie tylko wyrażanie gotowości wobec pracodawcy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący) ‎

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca) 

‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa M. M.-G. przeciwko D. S.A z siedzibą w K. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 grudnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu ‎z dnia 16 stycznia 2020 r., sygn. akt VIII Pa 160/19,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanej D. S.A. z siedzibą w K. na rzecz powódki M. M.-G. kwotę 1350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu wyrokiem z dnia 4 lipca 2019 r. zasądził od pozwanej spółki D. sp. z o.o. w K. na rzecz powódki M. M. kwotę 27.190,38 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie tytułem wynagrodzenia za okres od 1 lipca 2016 r. do 25 maja 2017 r.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia Sądu pierwszej instancji, z których wynika, że M. M. była zatrudniana w […] Szpitalu Specjalistycznym im […] w W. (dalej jako: „Szpital”) do 30 czerwca 2003 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku technika analityki medycznej. Z dniem 1 lipca 2003 r. powódka została przejęta w trybie art. 231 k.p. przez D. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej jako: D.), która w ramach umowy o świadczenie usług diagnostyki laboratoryjnej przejęła od Szpitala prowadzenie laboratorium medycznego znajdującego się przy ul. […] w W.. Zawarcie kontraktu na prowadzenie laboratorium poprzedzone było postępowaniem przetargowym, w specyfikacji którego znajdował się warunek w postaci przejęcia zorganizowanej części zakładu pracy, jakim było laboratorium medyczne. Po przejęciu wspominanego laboratorium nowy pracodawca zawarł z powódką terminową umowę o pracę mimo tego, że z poprzednim pracodawcą łączyła ją umowa bezterminowa. Ostatnia umowa na wykonywanie usług między D. a Szpitalem była zawarta na pół roku, do 30 czerwca 2015 r. Powódkę łączyły ze stroną pozwaną dwie kolejne, pięcioletnie umowy o pracę na czas określony.

W czerwcu 2015 r. D. poinformowała powódkę, że w związku z zakończeniem z dniem 30 czerwca 2015 r. umowy ze Szpitalem na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologicznej oraz przejściem części zakładu pracy w postaci laboratorium przyszpitalnego na nowego podwykonawcę usługi dla Szpitala, nastąpi objęcie powódki ochroną przewidzianą w art. 23 k.p. Wraz z zakończeniem świadczenia usług na rzecz Szpitala, D. próbowała przekazać akta osobowe pracowników, między innymi powódki, najpierw do Szpitala, a później nowemu wykonawcy usług, to jest S. sp. z o.o. w Warszawie (dalej jako: S.). Zarówno Szpital, jak i S. odsyłały stronie pozwanej akta osobowe pracowników, informując, że nie są uprawnieni ani zobowiązani do ich odbioru, gdyż nie doszło do przejęcia przez nich pracowników D..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne