21.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1056.2022.3.MK

Skutki podatkowe spłaty kredytu przez dłużnika solidarnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu przez współkredytobiorcę. Uzupełniła go Pani pismami złożonymi 5 marca 2023 r. i 9 marca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w …, którą wraz z drugim współwłaścicielem nabyła w dniu 23 czerwca 2021 r. za kwotę 850 000 zł. Na podstawie aktu notarialnego i stosownego wniosku do sądu wieczystoksięgowego, Wnioskodawczyni i drugi kredytobiorca (ówczesny partner Wnioskodawczyni) zostali wpisani do księgi wieczystej nieruchomości jako jej współwłaściciele z udziałami w nieruchomości po 1/2 każdy. Nieruchomość jest obciążona hipoteką do kwoty 1 200 000 zł wynikającą z zaciągniętego przez Wnioskodawczynię i drugiego współwłaściciela kredytu, który udzielony został w dniu 2 czerwca 2021 r. i ma być spłacany w 360 równych ratach.

Wnioskodawczyni zamierza dokonać zniesienia współwłasności i przenieść na drugiego kredytobiorcę własność przysługującego Jej udziału w nieruchomości. Jednocześnie, obdarowany w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej z Wnioskodawczynią, zobowiąże się względem Wnioskodawczyni, że będzie spłacał zaciągnięty kredyt. Niemniej jednak, pomimo tego zobowiązania, Wnioskodawczyni i drugi kredytobiorca nadal pozostaną zobowiązani solidarnie względem banku do spłaty ww. kredytu. Wnioskodawczyni zatem nadal będzie dłużnikiem osobistym banku.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że zamierza dokonać następujących czynności prawnych: znieść współwłasność nieruchomości, w której posiada obecnie udział w wysokości 1/2 nieruchomości, w ten sposób, że Jej udział przejdzie na własność drugiego współwłaściciela bez spłat i dopłat. Adres nieruchomości: ul. …, … . Drugim współwłaścicielem nie jest małżonek, ani żaden krewny Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni uważa, że pomimo spłaty kredytu przez współkredytobiorcę nadal będzie „dłużnikiem osobistym banku”, p

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne