30.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.683.2022.2.AK

Odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty odszkodowania wypłaconego na rzecz niedoszłego pracownika.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2022r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 grudnia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(...) 2022 r. wyrokiem Sądu zostało zasądzone na Pani korzyść odszkodowanie z tytułu niezawarcia umowy przyrzeczonej o pracę. Niedoszły pracodawca wypłacił Pani odszkodowanie oraz odsetki ustawowe. Jakiś czas później otrzymała Pani od niedoszłego pracodawcy PIT-11 na ww. odszkodowanie oraz odsetki ustawowe, nakładający na Panią zapłacenie od tych kwot podatku.

Pani zdaniem, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowanie zasądzone ww. wyrokiem zwolnione jest z podatku dochodowego, co innego jeśli chodzi odsetki - nie jest to doprecyzowane. Instytucja wystawiająca PIT nie zgadza się z Panią i nie wyraziła zgody na jego korektę. Wskazuje Pani również odpowiedź adwokata strony wystawiającej PIT: „w wyniku przeprowadzonej analizy Pani sprawy i kwestii opodatkowania odszkodowania zasądzonego na Pani rzecz wyrokiem Sądu Rejonowego (...) z tytułu niezawarcia umowy przyrzeczonej o pracę, sygn. akt: (...), niniejszym wskazuję, że ww. odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jego wysokość lub zasady ustalania nie wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, przepisów wykonawczych, postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, gdyż roszczenie o zapłatę odszkodowania w związku niezawarciem przyrzeczonej umowy o pracę nie jest roszczeniem ze stosunku pracy). W ocenie Kancelarii w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne