Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.217.2022.2.MKA
Transakcje związane z obrotem walutami wirtualnymi.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m. in. nabycia, zamiany i sprzedaży kryptowalut. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 maja 2022 r. (wpływ 18 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca jest osobą interesującą się papierami wartościowymi, kryptowalutami oraz rynkiem finansowym. Wnioskodawca osiąga dochody z kapitałów pieniężnych oraz praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 poz. 1128 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), przede wszystkim z dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych (potocznie zwane również kryptowalutami), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f. Wnioskodawca w trakcie prowadzenia swojej działalności inwestycyjnej może wyróżnić kilka sytuacji podatkowych, w których posiada wątpliwości co do ich prawidłowych skutków podatkowych, tj.
a)Wnioskodawca uczestniczył w jednej z konferencji na temat kryptowalut, podczas której prowadzący konferencje (w stosunku do Wnioskodawcy jest to III grupa podatkowa, o której mowa w przepisach o podatku od spadków i darowizn) w celu wypromowania swojej osoby i swojej działalności inwestycyjnej rozdał uczestnikom dane odnośnie kluczy prywatnych, za pomocą których pobrał nieodpłatnie promowaną przez prowadzących konferencję własną kryptowalutę (…). Następnie ta kryptowaluta (…) została zamieniona na inną kryptowalutę (…), a następnie za część kryptowaluty (…) zakupiono tzw. NFT (ang. non-fungible token), tj. unikatowy cyfrowy (bądź realny, będący odzwierciedleniem na blockchainie) składnik aktywów, reprezentujący szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych, takich jak kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty