Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. II PSKP 41/21
W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu pracy ocenia się winę pracownika a nie winę pracodawcy. Należy podkreślić, że charakterystyczna jest odpowiedzialność pracownika wynikająca z art. 52 k.p., która powstaje dopiero przy ustaleniu kwalifikowanego stopnia winy (umyślnej lub rażącego niedbalstwa). Dlatego jeżeli budować konstrukcję przesłanki odpowiedzialności deliktowej pracodawcy, to jego wina nie powinna być oparta na mniejszym stopniu zawinienia. Winę na gruncie prawa cywilnego łączy się często z samą bezprawnością (zarzucanym brakiem staranności – art. 355 Kodeksu cywilnego). Natomiast w odpowiedzialności pracowniczej odpowiednie jest rozumienie winy w karnym ujęciu. Odpowiednio i proporcjonalnie taki sam rodzaj i stopień winy należy przyjmować po stronie pracodawcy jako warunek odpowiedzialności deliktowej za rozwiązanie stosunku pracy, czyli wynikającej nie tylko z bezprawności ale także z działania umyślnego kierunkowego, a więc nie zawsze nawet polegającego na godzeniu się na naruszenie prawa.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. N. przeciwko […] Bankowi […] w W. o odszkodowanie, zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 15 marca 2019 r., sygn. akt VII Pa […],
I. oddala skargę kasacyjną,
II. nie obciąża powódki kosztami postępowania kasacyjnego strony pozwanej.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z 15 marca 2019 r. oddalił apelację powódki M. N. od wyroku Sądu Rejonowego w G. z 14 września 2018 r., który oddalił jej powództwo o zasądzenie utraconego wynagrodzenia w kwocie 23.088 zł w okresach po rozwiązaniu stosunku pracy a przed przywróceniem do pracy oraz kwoty 1.000 zł tytułem świadczeń świątecznych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty