Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.884.2021.1.JM
Zwolnienie od podatku darowizny udziału w nieruchomości. Korekta podatku naliczonego.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części zwolnienia od podatku darowizny udziału w nieruchomości i nieprawidłowe w części braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z ww. darowizną.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku darowizny udziału w nieruchomości oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z ww. darowizną.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 1998 roku Wnioskodawca wraz z małżonką (brak rozdzielności majątkowej) w ramach zakupu prywatnego nabył działkę. W 2018 r. Wnioskodawca na ww. gruncie rozpoczął budowę budynku usługowego przeznaczonego pod wynajem. Budynek był budowany z zamiarem wprowadzenia go na środki trwałe. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (przeważające PKD 68.20.Z) i jest czynnym podatnikiem VAT (data rejestracji do VAT 31 grudnia 1998). Od wydatków dotyczących budowy budynku został odliczony podatek VAT. Po zakończeniu budowy w marcu 2019 roku budynek został wprowadzony na środki trwałe i rozpoczęto jego użytkowanie. Od momentu oddania do użytkowania budynek był przez Wnioskodawcę wynajmowany na lokale usługowe, a od wynajmu był odprowadzany podatek VAT należny. Po oddaniu do użytkowania nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynku o wartości równej lub wyższej niż 30% wartości budynku, nie były też ponoszone nakłady na ulepszenie budynku o wartości równej lub większej niż 15 000,00 zł. W dniu 21.09.2021 roku Wnioskodawca wraz z małżonką aktem notarialnym darowali udział w wysokości 1/3 części w wyżej wymienionej zabudowanej nieruchomości gruntowej swojemu synowi, który powyższą darowiznę przyjął do swojego majątku osobistego. Jednocześnie syn (który prowadzi własną działalność gospodarczą i jest czynnym płatnikiem VAT) uzgodnił z Wnioskodawcą, że to Wnioskodawca (będący udziałowcem większościowym) w ramach swojej działalności gospodarczej nadal jak dotychczas będzie zarządzał całą nieruchomością i ją wynajmował na swój rachunek. W związku z powyższym Wnioskodawca nadal zarządza całą nieruchomością, w tym samodzielnie zawiera umowy najmu z najemcami, wystawia faktury vat za czynsze od najemców, refakturuje media i ponosi wszystkie koszty związane z całą nieruchomością, oraz opłaca należne podatki VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty