Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.502.2021.1.ACZ
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2021 r. (data wpływu 30 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 31 stycznia 1987 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński.
W dniu 11 marca 2007 r. przed notariuszem w kancelarii notarialnej Wnioskodawca wraz z żoną otrzymał w drodze darowizny nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem jednorodzinnym, do majątku objętego ustawową wspólnością majątkową małżeńską.
W dniu 13 października 2015 r. Sąd Okręgowy w … rozwiązał związek małżeński poprzez separację. Wyrok jest prawomocny. W dniu 25 maja 2020 r. Sąd Rejonowy miał rozstrzygnąć sprawę o podział majątku małżeństwa.
Na wcześniejszych rozprawach rozstrzygnięto, że w skład majątku dorobkowego weszły następujące składniki:
- nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem jednorodzinnym o wartości 470 000 zł, obciążona kredytem hipotecznym w kwocie 44 646 CHF (tj. ok. 183 673 zł) na dzień podziału majątku,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o wartości 145 000 zł.
W wyniku wcześniejszych ustaleń Sąd Rejonowy ma dokonać podziału ww. wymienionych składników w ten sposób, że składnik opisany w pkt a) przypadnie na wyłączną własność Wnioskodawcy, zaś składnik opisany w pkt b) przypadnie na wyłączną własność żonie Wnioskodawcy. Dodatkowo, Wnioskodawca zobowiązał się zapłacić byłej żonie dopłatę wyrównującą różnicę między wartością nieruchomości opisanej w pkt a), a wartością nieruchomości opisanej w pkt b), w terminie dwóch miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, tytułem spłaty z dokonanego podziału majątku stron tak, aby udziały stron były równe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty