Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.251.2021.1.RMA
Termin wystawiania i ujmowania faktur korygujących zwiększających.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 kwietnia 2021 r. (data wpływu 21 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawiania i ujmowania faktur korygujących:
- dla pytań nr 1, 2 i 3 - jest prawidłowe,
- dla pytań 5, 6 i 7 – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
21 kwietnia 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawiania i ujmowania faktur korygujących.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie szeroko pojętych usług ochrony. W szczególności, jest to ochrona obiektów i mienia. Klientami Wnioskodawcy są zarówno przedsiębiorcy (podatnicy VAT), jak również konsumenci, tj. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Podstawę prawną świadczonych usług stanowią stosowne umowy. Są to zarówno umowy zawierane na czas nieokreślony, jak również na czas określony. Umowy regulują prawa i obowiązki stron, a w szczególności wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług. Wynagrodzenie kalkulowane jest w oparciu o stawkę naliczaną za godzinę pracy pracownika albo jest określone w stałej kwocie oraz powiększane o kwotę podatku od towarów i usług. Co do zasady, wynagrodzenie jest naliczane w systemie miesięcznym, tj. właściwa faktura VAT jest wystawiana w miesiącu następującym po miesiącu, w którym była wykonywana usługa.
W związku ze zmianą warunków makroekonomicznych oraz mikroekonomicznych dotyczących świadczenia usług, w szczególności w związku ze wzrostem kosztów pracy, Wnioskodawca podejmuje działania w celu podwyższenia ww. wynagrodzenia, tj. w szczególności Klienci otrzymują ofertę świadczenia usług na nowych zasadach, tj. z uwzględnieniem nowych stawek pod rygorem wypowiedzenia warunków dotychczasowych umów. W przypadku, jeżeli Klient przyjmie ofertę, zawierany jest stosowny aneks do umowy. Złożenie oferty, przyjęcie oferty oraz podpisanie aneksu ma zwykle miejsce na koniec roku i nowe stawki obowiązują poczynając od następnego roku. Skutkuje to tym, że poczynając od nowego roku wynagrodzenie Wnioskodawcy jest już naliczane po nowych stawkach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty