Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.751.2024.1.KS
Prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem samochodu, badaniem technicznym w stacji diagnostycznej, zakupem ewentualnych części i napraw, wydatkami związanymi z kosztami ubezpieczenia samoachodu, braku obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i zgłoszenia VAT-26.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem samochodu, badaniem technicznym w stacji diagnostycznej, zakupem ewentualnych części i napraw, braku obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i zgłoszenia VAT-26,
- nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych kosztami ubezpieczenia samochodu.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 14 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku od wydatków związanych z samochodem oraz braku obowiązku prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów i zgłoszenia do urzędu skarbowego na druku VAT-26.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 2014 r. natomiast od 2024 r. Wnioskodawczyni zamierza poszerzyć działalność o PKD 77.11.Z - wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawczyni dokona zakupu samochodu osobowego w listopadzie 2024 r., który zostanie przeznaczony wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu od dnia jego odebrania od dealera. Przedmiotowy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Pojazd jest wykorzystywany przez Wnioskodawczynię tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej, polegającej na oddaniu go w najem klientowi - najemcy. Pojazd ten jest pojazdem samochodowym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wydatki związane z użytkowaniem i eksploatacją przedmiotowego samochodu będą dotyczyły ubezpieczenia samochodu, badania technicznego w stacji diagnostycznej, zakupu ewentualnych części i napraw. Samochód osobowy, który Wnioskodawczyni zakupiła jest i będzie pod jej nadzorem i to z Wnioskodawczynią - Właścicielem Firmy - klient (najemca) będzie miał wyłączny kontakt, a więc nie jest możliwe, aby osoby trzecie lub zatrudnieni w firmie Wnioskodawczyni korzystali z tego samochodu. W okresach pomiędzy umową najmu samochód ten nie będzie wykorzystywany do innych celów służbowych ani prywatnych. Sposób wykorzystywania samochodów na wynajem określony został w ustalonych przez Wnioskodawczynię zasadach używania samochodów określonych w umowie najmu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty